Lars Christensen (f. 1972)
“Untitled (RED)”, 2023. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 30×20.
Den danske kunstner Lars Christensen (f. 1972) bor og arbejder i København, Danmark. Christensen er uddannet fra Designskolen i Kolding i 1995. Hans malerier er abstrakte og taktile i deres udtryk, og kunstneren har fokus på materialer og minimalisme. Med akrylmaling, ofte i monokrome farver, og med sin egen helt specielle teknik skaber Christensen næsten tredimensionelle strukturer og mønstre på lærred.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
26 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||