2419/​576

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Sjældent skrivebord af massiv cubamahogni med to opklappelige plader. Front med skuffe med to greb af messing. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier, 1930'erne. H. 74. L. 102/197. B. 71.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Falmet. Plader let skæve.

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Solgt

Hammerslag

8.000 DKK

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK