2419/​761

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

“Nyt Tidsskriftet for Kunstindustri” og “Dansk Kunsthåndværk” årgang 1944–1968. Indbundet i 10 bind samt 40 løse hæfter. (50)

“Nyt Tidsskriftet for Kunstindustri” og efterfølgeren “Dansk Kunsthåndværk” er et af de vigtigste tidsskrifter som beskriver Dansk møbeldesign og Dansk kunsthåndværk i den gyldne periode 1930–1970. Det indeholder artikler og billeder fra Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger, Købestævnet i Fredericia, Kunsthåndværkets Forårsudstillinger. Heri foto og artikler om Hans J. Wegner, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Poul Kjærholm, Axel Salto, Georg Jensen o.m.a.

Bestående af:

1. Nyt Tidsskriftet for Kunstindustri årgang 1944–1945. Indbundet i et bind. (1944, side 17–48 mangler, hæfte 2+3)

2. Nyt Tidsskriftet for Kunstindustri årgang 1946–1947. Indbundet i et bind.

3. Dansk Kunsthåndværk årgang 1948–1949-1950. Indbundet i et bind. (1949, side 93–112 og side 145–160 mangler, hæfte 6+9).

4. Dansk Kunsthåndværk årgang 1951–1952. Indbundet i et bind. (1951, side 33–53 og side 117–136 mangler, hæfte 3+7)

5. Dansk Kunsthåndværk 1948–1949-1950. Reklamesider samt for- og bagsider indbundet i et bind (-1949, hæfte 6+9)

6. Dansk Kunsthåndværk 1951–1952. Reklamesider samt for- og bagsider indbundet i et bind (1951, -hæfte 3+7)

7. Dansk Kunsthåndværk 1953–1956. Reklamesider samt for- og bagsider indbundet i et bind (1954, -hæfte 3+4+10–11. 1955, -hæfte 9–10. 1956, -hæfte 2+3+4+5+6)

8. Dansk Kunsthåndværk 1957–1960. Reklamesider samt for- og bagsider indbundet i et bind indeholdende (1957 nr. 1+2+3+5+6+7+10. 1958 nr. 2+3+9+10. 1959 nr. 10. 1960 nr. 1+3+4+5+6+9+10)

9. Dansk Kunsthåndværk 1961–1962. Reklamesider samt for- og bagsider indbundet i et bind indeholdende 1961 nr. 1–10 komplet. 1962 nr. 1–10 komplet.

10. Dansk Kunsthåndværk 1963–1969. Reklamesider samt for- og bagsider indbundet i et bind indeholdende 1963–1969 komplet.

Årgange i løse hæfter, enkelt- og dobbeltnumre:

11. Dansk Kunsthåndværk årgang 1961. Nr. 1–10, (-hæfte 2–3)

12. Dansk Kunsthåndværk årgang 1962. Nr. 1–10, komplet.

13. Dansk Kunsthåndværk årgang 1963. Nr. 1–10, komplet.

14. Dansk Kunsthåndværk årgang 1964. Nr. 1–6, komplet.

15. Dansk Kunsthåndværk årgang 1965. Nr. 1–6, komplet.

16. Dansk Kunsthåndværk årgang 1966–1967. Nr. 1–6, komplet.

17. Dansk Kunsthåndværk årgang 1967–1968. Nr. 1–6, komplet.

Samlet: Ti indbundne bøger og 40 hæfter.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Vur­dering

4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.100 DKK

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.100 DKK
2.000 DKK