2422/271
To kinesiske figurer af udskåret og lakeret træ i form af embedsmænd, den ene med relikviegemme i ryggen. 18.-19. årh. H. 20 og 22. (2)
Revner i træet. Kraftige afskalninger. Den ene figur med afslag på hoved. Begge med manglende dele af hovedbeklædninger.
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt