185/​36

Pernille Egeskov (f. 1970)

“Take care”. Sign. Pernille Egeskov, 27/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 60×86.

Den danske kunstner Pernille Egeskov (f. 1970) bor og arbejder i København, Danmark. Egeskov er i 1997 uddannet kostumedesigner fra Det Kongelige Danske Kunstakademis Designskole. I 2007 debuterede hun som billedkunstner på Charlottenborgs Forårsudstilling og har siden arbejdet som billedkunstner. Med sin kunstneriske praksis arbejder Egeskov i et sanseligt, poetisk og konceptuelt univers med collager, objekter og installationer. Materialevalget spænder fra fundne genstande, organisk materiale – såsom blade, jord, planter, træ og hår – samt fundne, ældede stofrester med spor af slid og levet liv, tekstilgenstande med iboende betydninger som gardiner, lagner, frakker og undertøj. Hendes billedverden er umiddelbart abstrakt, men værkernes materialer, komposition og teknik giver dem mening på flere niveauer. Historierne i værkerne handler om alt fra vores komplekse relationer til hinanden, f.eks. i par- og familiekonstellationer, om individet i forhold til tid og samfund og om grundlæggende eksistentielle forhold.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.400 DKK

9 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK