2418/​966

Richard Nissen (f. 1928, d. 2022)

Fonduesæt med opsatse og håndtag af bøg, nøddeknækker af bøg og serveringsfad af palisander, med udtagelig bund. Udført hos Nissen, Langå. H. 3,5–21. L. 13,5–40. B. 10–40. (9)

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Få mindre ridser og mærker. Fonduebestik og karussel mangler. Nøddeknækker med defekt.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

Ikke solgt