George III lygteur i kasse af frugt træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, timekrans med sorte romertal, værk med bemalet månefase, kalender og repetion, dobbelt slagklokke. Sign. Jn. Dowson, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 29. D. 20.
John Dowson is listed as working in both London and Bath. It appears he served his apprenticeship in London and then later moved to Bath. He continued to do business in both cities throughout the 18th century.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage, Pendul. Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Senere pendul og pendulophæng.
Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||